TEKNİK BİLGİ - Organik Gübre Nedir?

 

Bitkinin beslenmesi için gerekli olan mineralleri bünyesinde bulunduran ve topraktaki fiziksel ve kimyasal yapıyı düzenleyerek bitkinin topraktan beslenmesini kolaylaştıran bitki, fosil veya hayvanların atıklarından ya da doğal başka yollarla üretilen ürüne organik gübre denir. 
 
Neden Organik Gübre?
 
Yapılan Bilimsel Araştırmalar, tarımda azotlu gübre kullanımındaki aşırı artışın besinlerde nitrat ve nitrit artışına neden olduğunu, bundan dolayı bu besinleri yiyen kişilerde kansere yakalanma riskinin de arttığı saptamıştır. Bu yüzden Avrupa’nın birçok ülkesinde kimyasal gübre yasaklanmıştır.
 
Elma kurdunu öldürmek için toprağa atılan kimyasal ilaç ve suni gübreler sadece elma kurduna zarar vermekle kalmayıp, çevrede bulunan kuşlara, yararlı mikroorganizmalara, bitki örtüsüne de zarar vermektedir.
 Organik gübreler,  içerisinde bulunan bileşenlerle toprağa ve bitkiye direnç kazandırır. Ürünlerin verimini arttırır. 
 
Tarım Bakanlığı’nın yaklaşık 140.000 adet toprak analizine göre yapmış olduğu araştırmalar neticesinde, Karadeniz Sahilleri ve Kuzey Trakya gibi çok yağış alan bölgelerimiz haricinde, ülkemizin topraklarının Yüksek Kireçli, Yüksek Ph'lı ve Organik Madde açısından çok fakir olduğu tespit edilmiştir.  Yine bu araştırmalara göre topraklarımızın bölüm bölüm Fosfor ve Potasyumun açısından fazla olduğu ve alınamadığı, Demir ve Çinko açısından ise noksan olduğunu göstermektedir.
 
Telif Hakkı 2012 © Ferbio Organik Gübre - Organicul Mikrobiyal Gübre.
Tüm Hakları Saklıdır.