TEKNİK BİLGİ - Gübre Nedir?

Gübre, kimyasal yollarla veya doğal yolla oluşan, içersinde bitki gelişimi için gerekli olan bileşiklerin bulunduğu maddedir. Yetiştireceğimiz bitkinin ihtiyaç duyduğu bileşikler toprakta az olarak bulunuyorsa gübre vasıtasıyla toprağı gübreleyerek bitkinin gereksinim duyduğu mineral ihtiyacı karşılanır.

 
Gübreler İkiye Ayrılır:
 
1.Organik Gübreler:
 
Doğal olarak oluşan gübreler, hayvan dışkıları ve bitki artıklarından oluşur. Bunların içinde en faydalısı LEONARDİT (fosil) kaynaklı olanlarıdır. Hayvan dışkılarından oluşan gübrelere halk dilinde ahır gübresi adı verilir. Ahır gübreleri sadece içeriğindeki organik madde miktarıyla organik madde eksikliğini giderir, fakat LEONARDİT kaynaklı ürünler içeriğindeki Humik+Fulvik asit sayesinde toprağı düzenleyici etkisi vardır. Ayrıca Leonardit kaynaklı gübrelerin en önemli özelliklerinden birisi de toprağın geçirgenliğini arttırarak toprağın yumuşamasını sağlamasıdır.
 
 Ferbio Organik Gübre: büyükbaş hayvan gübresinin yeni teknoloji fermantasyonu sonucu üretilmiştir. Yabancı ot tohumu içermeyen doğal bir üründür. Eko Tarım tarafından sertifikalandırılmış olup organik tarımda kullanıma uygundur.
     
Faydaları:
  • Toprağın kolay tava gelmesini sağlar
  •  Su tutma kapasitesini arttırır
  •  İçeriğindeki humik ve fulvik asitler toprakta kök gelişimini teşvik eder.
  • Toprakta kaymak tabakasını önler.
 
2.Suni Gübreler:
 
Suni Gübreler, azot, fosfor ve potasyum vs. gibi makro besin elementlerini farklı formlarda ve farklı oranlarda içeren gübrelerdir. Ülkemizde de çeşitli firmalar tarafından üretilmekte ve pazarlanmaktadır.
Ferbio Katı Çiftlik Gübre üreticisi olarak, organik gübre kullanmadan önce toprak analizi yaptırılması gerekliliğinin altını çiziyoruz. Çünkü ülkemizin farklı yerlerinde toprak farklı özelliklere sahip olabiliyor. Gübrelemede en etkili ve kesin yol öncelikle toprak analizidir. Toprağın asitlik derecesini gösteren pH’yı ölçtürmenin en doğru yolu yine toprak analizi yaptırmaktan geçiyor.
Telif Hakkı 2012 © Ferbio Organik Gübre - Organicul Mikrobiyal Gübre.
Tüm Hakları Saklıdır.